משק

משק (1)רפת- בשומריה רפת עם מכסה של כשלושה מליון ליטר חלב, ושלוש מאות חולבות. ברפת עובדים חברי הקיבוץ ומרכז הרפת הוא מרכז הרפת מהקיבוץ הישן – גילי.
את המזון במכינים במרכז מזון עצמאי. רוב גידול השחת , הקש וחלק מהתחמיצים גדלים בשדות הקיבוץ . החלב נמכר לתנובה, והוא בהכשר מעולה של הבד"ץ. החליבה בשבת מתבצעת על ידי עובדים תאילנדים וחבר מהקיבוץ משגיח ומפקח.
מטע זית- ערב השמיטה של תשס"ח נטעו ליד הישוב עומר כ400 דונם מטע זית. רוב הגידול הוא גידול צפוף כדי שבוצרת ענבים תוכל להוריד את הפרי באופן מכאני וללא צורך בעבודת ידיים.
הזנים המרכזיים הם קורנייקי, ארביקנא, וברנע. בתחרות זנים זן הקורנייקי של שומריה קיבל מדלית זהב בתחרות "טרה אוליביו" (תחת השם של משק אחיה)
השמן משווק למשק אחיה . מרכז הענף –אופיר.
כרם יין- בשיתוף עם דרור אלירז ממושב לכיש נטענו 250 דונם כרם ליין במצוד לישוב ובגובה 400 מטרים. הזנים האדומים- מרלו, פטיט סירה ופטיט וורדו. הזנים הלבנים – סובניון בלאן, מוסקט, ויוניה וגבורץ . השיווק בעיקרו ליקב בנימינה, וליקבים נוספים כגון יקב טפרברג, יקב ברקן ויקב ירושלים. מרכז הענף- אלחנן.
גד"ש- לשומריה חלקות מפוזרות החל מאזור קיבוץ משמר הנגב, עומר , שומריה, ועד לאזור קריית גת וכוכב מיכאל. החל משנת 09 לאחר השמיטה אנחנו פועלים להסב את החלקות לחלקות מושקות ולא רק גידולי בעל. במסגרת זו שומריה מגדלת יחד עם קיבוץ עלומים תפו"א וגזר, ומפתחת את השטחים באזור שומריה ובאזורים הנוספים. מרכז הענף- צויקיניו.
לול הודים לרביה- מהקיבוץ הישן קיבלנו שותפות עם קבוצת יבנה ללול הודים לרביה.
מנהרות גידול- לאחר תקופת ניסיון התחלנו לגדל בשומריה עגבניות אשכול ופלפל לתקופת הסתיו ולשוק המקומי . הפרויקט בהיקף של 20 דונם והוא עדיין בבדיקה כלכלית והתאמה ליתרונות היחסיים של שומריה. מרכז ענף- אלחנן.
תיירות- שומריה מזהה פוטנציאל ייחודי לתיירות שומרת מצוות .
מרכז משק- דודי
הנהלת חשבונות- רונית.
מזכירת המשק- פאר.